top of page

סקירה מלאה - מיני מחשב MINIX NEO N42C-4

אחרי שקט של שנה וחצי מאז הושק המיני PC הקודם מתוצאת מיניקס, MINIX NEO Z83-4, ענקית האלקטרוניקה מהונג קונג מציגה מיני מחשב חדש ומחוזק המציע מספר יתרונות ייחודיים על פני מחשבי המיני האחרים.

מה באריזה?

מיני מחשב MINIX NEO N42C-4

ספק כח

כבל HDMI באורך 1 מטר

מתלה ייעודי לצורך תלייתו בגב מסך המחשב / הטלויזיה

חוברת תפעול

MINIX NEO N42C-4 MINI PC Review סיקור סקירה ביקורת מיניקס

מפרט טכני

מעבד: Intel Pentium N4200 - ארבע ליבות

זכרון עבודה: 4 ג'יגה בייט DDR3 (קיימים 2 חריצי זכרון, ניתן להרחיב את נפח הזכרון עד ל 8GB)

זכרון אחסון: 32 ג'יגה-בייט זכרון אחסון מובנה מהיר מבית סמסונג מסוג eMmc 5.0

כרטיס רשת אלחוטי: 802.11ac - תומך ב Dual Band 2.4Ghz / 5Ghz ,בעל 2 אנטנות לשידור ו-2 אנטנות לקליטה

כרטיס רשת קווי: תומך במהירות עד 1000Mbps

מערכת הפעלה: Windows 10

חיבור Bluetooth: קיים, בתקן החדש - גרסה 4.2

מידות: 13.9 ס"מ רוחב * 13.9 ס"מ אורך * 3.0 ס"מ עובי 

חיבורים

 • 3 יציאות USB 3.0

 • USB Type-C

 • חיבור HDMI V1.4

 • חיבור Mini DisplayPort

 • חיבור אודיו משולב (3.5 מ"מ + חיבור אופטי)

 • כרטיס רשת קווי - תומך עד למהירות 1000Mbit

סקירה ביקורת סיקור מיני מחשב מיניקס minix neo n42c-4
סקירה ביקורת סיקור מיני מחשב מיניקס minix neo n42c-4

חווית שימוש

הדבר הראשון ששמתי לב אליו בפתיחת הקופסה הוא שהמיניקס החדש יותר עבה מקודמיו, בעיקר בשל העובדה כי הוא מצויד במאוורר פנימי מובנה ומציע אפשרויות הרחבת זכרון והוספת כונן אחסון פנימי נוסף.

מיניקס N42C-4 מגיע עם מע' ההפעלה מבית מיקרוסופט בגרסתה העסקית - Windows 10 Pro - המציעה מספר שיפורים ביחס לגרסה הביתית, המצויה בשאר מחשבי המיני והמאפשרת שימוש בו בסביבה עסקית.

עבורי, החשובה מביניהן, היא האפשרות לשלוט על מדיניות הורדת והתקנת העדכונים האגרסיבית של מיקרוסופט.

מערכת ההפעלה מותקנת מראש במהדורה 1703 אשר הופצה ע"י מיקרוסופט באפריל 2017 וכוללת את כל העדכוני והתיקונים שהופצו עד אז, והיא

בעלת רשיון חוקי וכשר, שעבר אקטיבציה בשלום מול מיקרוסופט.

בהפעלה הראשונה מוצג אשף התקנה ידידותי באנגלית, שמאפשר הגדרה של המיקום, השפה ושם המשתמש.

מע' ההפעלה תומכת באופן מלא בעברית - כתיבה וקריאה. כמו-כן, ניתן לקבוע את השפה העברית בתור שפת הממשק / התפריטים.

המחשב מגיע כאשר בהגדרות צריכת החשמל של Windows 10 הוא מוגדר לביצועים מאוזנים (Balanced) לשם צריכת חשמל מתונה (תוך כדי עבודה שלא במהירות המקסימלית שהמחשב מסוגל לעבוד בה).

היות והוא מחובר תמיד לחשמל, ומאחר ולא מדובר בטאבלט או מחשב נייד שבהם יש צורך לחסוך בחיי סוללה, עדיף ומומלץ לשנות את הגדרה זו ולהעביר את הגדרות צריכת החשמל ל "ביצועים מיטביים" (High performance) שתשפר את ביצועיו.

את השינוי ניתן לבצע ע"י כניסה ללוח הבקרה  ⇦ חומרה וקול ⇦ אפשרויות צריכת חשמל.

(במידה ואתם משתמשים ב Windows באנגלית, הדרך היא:  Power Options ⇦ Hardware and sound ⇦ Control Panel).

בזכות התמיכה המובנית במעבד החדש מבית אינטל המוטמע בו, הצלחתי להריץ באופן חלק ורציף קבצי ווידאו ברזולוציות גבוהות עד וכולל 4K.

יתרה מכך, אפילו תכני ווידאו ברזולוציות גבוהות אשר קודדו בקידוד HEVC (הנחשב לקשה לפענוח) רצו באופן חלק לחלוטין בלי קיטועים.

המעבד המוטמע בו הוא מהיחידים כיום בתחום המיני PC המסוגלים להציע באופן חלק תכני ווידאו ברזולוציה 4K בקצב של 60 פריימים לשניה (4K@60fps).

זאת בעוד רוב המיני PC האחרים בסביבת המחיר הזו יכולים להציע תכני ווידאו ברזולוציה 4K בקבצ של עד 30 פריימים לשניה (4k@30fps).

את המיני מחשב מבית MINIX תוכלו, אם תרצו, לחבר בו זמנית ל 3 צגים שונים - דרך חיבור ה HDMI, דרך חיבור ה Display Port ודרך מתאם מכניסת ה USB Type C המובנית במחשב לחיבור HDMI נוסף. זה יהיה שימושי מאוד במידה ומעוניינים שהמחשב ישמש גם כסטרימר שיחובר ישירות לטלויזיה, בעוד שבאותו הזמן הוא ישמש כמחשב לכל דבר ועניין, אשר מחובר לעד 2 מסכים.

כך, אחד מבני הבית יוכל לצפות באמצעותו בסרט על גבי מסך הטלויזיה, בעוד שבן בית אחר ישתמש בו בתור מחשב באותו הזמן, וכל זאת מבלי שצד אחד יפריע לאחר, על ידי שימוש בפוקנציית ה Extend Desktop המובנית ב Windows.

ולפינת הטיפים

- במידה ויש ברשותכם מנוי ל Neflix, עדיף יהיה לצפות בתכני השירות דרך אפליקציית נטפליקס הזמינה להורדה מחנות האפליקציות המובנית של מיקרוסופט. האפליקציה תאפשר צפייה נוחה יותר, לצד האפשרות להוריד למחשב/טאבלט סרטים וסדרות לצפייה במועד מאוחר יותר ומבלי שתצטרכו חיבור אינטרנט פעיל לשם הצפייה.

במידה ותעדיפו לחבר אותו אל מסך הטלויזיה, ייתכן ותרצו להגדיל את הפונטים לקריאת טקסט נוחה וקלה מהספה ממרחק של כמה מטרים מבלי לאמץ את העיניים. כדי לעשות זאת יש ללחוץ על כפתור החיפוש (בצורת זכוכית מגדלת) הנמצא בשורת המשימות ליד לחצן התחל --> בחלונית החיפוש הקלידו את המילים הגדרות תצוגה (או Display settings במידה ומערכת ההפעלה באנגלית) --> ולחצו על תוצאת החיפוש הראשונה.

בחלון הגדרות תצוגה, תחת העדיף קנה מידה ופריסה בחרו מהרשימה את הגודל הרצוי: 100% (ברירת המחדל), 125%, 150%, 175% או 200%, תלוי במרחק שלכם מהטלויזיה ובגודל האותיות שיהיה הכי נוח לכם לצפייה. על מנת שהשינוי ייכנס לתוקף ייתכן ותצטרכו להפעיל מחדש את המחשב, או לחילופין צאת ולהיכנס מחדש לחשבון המשתמש שלכם בווינדוס.

לצורך התקנת כל התוכנות הנדרשות לכם, בהפעלה הראשונית של המחשב, מומלץ להכנס לאתר Ninite.com שיאפשר לכם להוריד ולהתקין בבת אחת מספר גדול של תוכנות פופולאריות ממגוון תחומים: נגני סרטים ומוזיקה, דפדפנים, כיווץ ופריסת קבצים, אנטיוירוסים ועוד, מבלי הצורך לחפש, להוריד ולהתקין אותם אחד אחד.

סקירה ביקורת סיקור מיני מחשב מיניקס minix neo n42c-4

זכרון Ram

Minix Neo N42C-4 מצויד בזכרון Ram בנפח 4 ג'יגה בייט וניתן להוסיף בעת הצורך שבב (צ'יפ) זכרון נוסף של 4 ג'יגה בייט.

ההתקנה של השבב הנוסף היא די פשוטה, צריך רק להסיר את חלקו התחתון של המחשב ולהכניס את כרטיס הזכרון הנוסף אל התושבת הייעודית שלו.

כאן תוכלו לרכוש שבב זכרון נוסף בנפח 4GB מתוצרת החברה, שיאפשר לשדרג את הזכרון של המחשב לסך כולל של 8GB RAM.

בתחתית הסקירה תוכלו למצוא קישור לעסקת חבילה מוזלת של מחשב + שבב זכרון נוסף להתקנה עצמית.

זכרון אחסון

המיני PC של מיניקס מצויד בשבב זכרון אחסון מסוג eMmc מתוצרת בנפח 32GB.

בדגם הזה MINIX בחרו שלא להגדיל את נפח האחסון מאחר ו 32GB אחסון הוא המקסימום שהם יכולים לשים על מנת לקבל את מע' ההפעלה (החוקית) ממיקרוסופט במחיר מאוד מוזל, במסגרת הטבה שמיקרוסופט נותנת ליצרני מיני PC, על מנת לשמור על תמחור אטרקטיבי ולאור התחרות בתחום הזה אל מול אנדרואיד. במידה והם היו מגדילים את הנפח האחסון למעל ל 32GB מחיר המכשיר היה עולה גם בשל הגדלת נפח זכרון האחסון וגם בשל תשלום גבוה יותר שמיניקס יצטרכו לשלם על הרשיון למיקרוסופט.

משום מה, היצרן החליט שלא לשלב בו קורא כרטיסי זכרון SD, עניין שחלק יחשיבו כחסרון, לאור העובדה שרוב המיני PC האחרים כן מצוידים באחד כזה.

ניתן להרחיב את זכרון האחסון הפנימי בו באמצעות רכישת כונן אחסון מסוג M.2.Sata, הדומה במראהו לכרטיס זכרון Ram.

על מנת להחליף את כונן האחסון יש להסיר את 4 רגליות הגומי מחלקו התחתון של המחשב ולהבריג החוצה את 4 הברגים מתחתיהם.

קישורים לכונני אחסון מתאימים תוכלו למצוא בתחתית הסקירה.

לאחר התקנת מע' ההפעלה נותרים כ-17 ג'יגה בייט פנויים לשימוש להתקנת תוכנות ואחסון תוכן על הזכרון הפנימי שלו.

ישנה אפשרות לחבר אליו כרטיס זכרון מסוג MicroSD. לא מצוין עד איזה נפח, אך כאשר חיברנו אליו כרטיס בנפח 128GB הוא זוהה ועבד כהלכה.

בבדיקות מהירות שעשינו לזכרון האחסון המובנה נמצא שאמנם הוא לא מהיר כמו כונן SSD, אך עם זאת הוא מהיר פי כמה מדיסק קשיח סטנדרטי, ויאפשר שימוש חלק, קריאה וכתיבה ממנו ואליו, וללא השהיות.

במידה ונדרש לכם כונן אחסון נוסף, תוכלו לרכוש ולהתקין באופן עצמאי כונן אחסון נוסף מסוג M.2 SSD בנפח 128GB. קישור לעסקת חבילה של המחשב ביחד כונן האחסון הנוסף תוכלו למצוא בתחתית הסקירה.

טמפרטורה

זהו המיני PC הראשון של מיניקס בו מותקן קירור אקטיבי (מאוורר).

הסיבה לכך טמונה במעבד הפנטיום מבית אינטל אשר מציע ביצועים עדיפים בעשרות אחוזים על מעבדי אטום וסלרון מהדור הקודם, ולאור זאת הוא גם מתחמם מהר יותר.

בחלקו העליון של המיניקס מותקן גוף קירור גדול ועליו מולבש המאוורר, האחראי על צינון המארז ומניעת התחממות יתר, העלולה לגרום לנזק לרכיבים, לאיטיות והגבלת תדר העבודה של המעבד ואף עלול להביא לכיבוי פתאומי במקרי חום קיצוניים.

במהלך עבודה שוטפת, לא מאומצת, הטמפרטורה המקסימלית שמדדתי עמדה סביב 35 מעלות.

גם כאשר אימצתי אותו לאורך זמן לא הצלחתי לגרום לו לעלות אל מעל ל 55 מעלות.

המאוורר פועל באופן שקט ואינו מזמזם או גורם לרעש טורדני.

קישוריות רשת

MINIX NEO N42C-4 מצויד במתאם רשת אלחוטי עדכני ומצוין מבית אינטל, מדגם Intel AC-3168.

מתאם ה WiFi תומך בתקן AC החדש המציע מהירות העברת נתונים משופרת לצד טווח כיסוי גבוה וכמו-כן תומך בתדר 5Ghz, עניין המאפשר מהירויות העברת מידע גבוהות מהרגיל, ומציג שיפור גדול לעומת כרטיס ה WiFi במיניקס הקודם לו (בדגם Z83-4).

זהו הדגם הראשון מבית מיניקס אשר מגיע ללא אנטנות חיצוניות, אלא רק עם פנימיות.

במסגרת מספר בדיקות מהירות שהרצתי עליו מצאתי כי עניין האנטנות החיצוניות אינו מהווה חסרון מבחינת מהירות ההורדה, שכן נתקבלה מהירות הורדה טובה מאוד שתספיק לכל השימושים הנפוצים איתו (גלישה באינטרנט, סטרימינג ברזולוציה גבוהה ועוד).

 • בגלישה באמצעות WiFi(במרחק של כ 3 מטרים מהראוטר) נמדדה מהירות הורדה מצוינת של קרוב ל 70 מגה-ביט.

 • בגלישה באמצעות חיבור קווי ישיר לראוטר נמדדה מהירות חיבור של 100 מגה, המהווה את מהירות ההורדה המקסימלית במנוי האינטרנט שלי. במידה ואתם מנוים על חבילות אינטרנט במהירות גבוהה יותר או שאתם נמנים בין ברי המזל המחוברים למיזם הסיבים של חברת החשמל/פרטנר, תוכלו להנות ממלוא המהירות שבחבילה, בשל העובדה שכרטיס הרשת הקווי בו תומך עד למהירות של 1000Mbps.

Minx neo n42c-4 mini pc review tv box kodi

לסיכום

כצפוי וכמצופה מהם, גם הפעם MINIX ייצרו דגם אמין, יציב ואיכותי המציע מספר יתרונות ייחודיים שלא קיימים ברוב מחשבי המיני בסביבת מחיר זו, כגון שני חיבורי תצוגה, תמיכה מלאה ב 4k @ 60fps, חיבור אופטי לרסיבר / מקרן קול, מתלה ייעודי, אפשרות שדרוג זכרון ה RAM והאחסון ועוד.

להבדיל מקודמיו, המיני PC החדש של MINIX יהווה פתרון אידיאלי לא רק בתור סטרימר / מחשב סלוני לצרכי מדיה, אלא גם בתור מחשב ביתי לכל דבר ועניין, בשל המעבד החזק (יחסית) המוטמע בו, זכרון ה Ram אשר ניתן לשדרוג ואפשרות הרחבת זכרון האחסון.

עדכון (אוגוסט 2019) נפח האחסון שודרג ל 64GB ללא תוספת תשלום.

מיני מחשב דומה במחיר דומה - Beelink U55

רמה מעל (או כמה רמות מעל, תלוי איזה מעבד תבחרו) - Hystou Mini PC

יתרונות

 • יצרן אמין ומוביל בתחום

 • WiFi מהיר

 • 2 כניסות תצוגה - יכול לעבוד עם 2 מסכים במקביל + מסך נוסף באמצעות מתאם (שיש לרכוש בנפרד).

 • שקט

 • מע' הפעלה Windows 10 Pro עם רשיון

 • מהמיני PC הבודדים בעולם המציעים חיבור קול אופטי, נוסף על חיבור הקול הסטנדרטי (3.5mm)

 • תמיכה מלאה ב 4K

חסרונות:

 • מעט מדי נפח אחסון פנוי - מומלץ לרכוש ולהתקין כונן אחסון בנפח גדול יותר

 • ללא חריץ הרחבת זכרון עבור כרטיס SD

 • מעט עבה וגדול יותר ביחס למיני PC אחרים

אפשרויות רכישה

קישור

הערות

מחיר

חנות

נפח אחסון מובנה 64GB

269.5$

AliExpress

מחשב עם נפח אחסון מובנה 64GB + שבב זכרון נוסף בנפח 4GB

299.5$

AliExpress

נפח אחסון מובנה 64GB + כונן אחסון פנימי נוסף 128GB

305.5$

AliExpress

נפח אחסון מובנה 64GB

289.9$

eBay

נפח אחסון מובנה 64GB + שבב זכרון נוסף בנפח 4GB להתקנה עצמית

329.9$

eBay

​​

הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק שלנו ותשארו מעודכנים בדגמים חדשים, סקירות, קופוני הנחה ודילים יחודיים לחברי הקבוצה. 

bottom of page