top of page

סקירה מלאה - סטרימר MINIX NEO T5

הסטרימר החדש מבית מיניקס, ענקית האלקטרוניקה מהונג קונג, אשר הושק בסוף 2019, הוא הראשון מתוצרתה אשר מגיע עם מערכת ההפעלה אנדרואיד TV הייעודית למסכי טלויזיה.

עד כה, הסטרימר של שיאומי שלט בשוק האנדרואיד TV בארץ, בעיקר בזכות מחירו נוח ובשל העובדה שהיצע הסטרימרים אשר מגיעים עם מערכת ההפעלה הזו, אשר נדרשת על ידי מרבית שירותי הצפייה האינטרנטיים בארץ, הוא מאוד דל ממילא.

ל MINIX יש לי חיבה יתרה מזה לא מעט שנים, הנובעת מנסיוני עם כמעט כל הסטרימרים ומחשבי המיני מתוצרתם וכשהזמנתי אותו לסקירה תליתי בו לא מעט ציפיות. את הסקירה הזו אני כותב אחרי חודש שלם של שימוש בו.
 

מה באריזה?

 • סטרימר MINIX NEO T5

 • ספק כח עם מגוון ראשי תקע לבחירה (יש כמובן גם ראש תקע אירופאי, שמתאים לארץ)

 • כבל HDMI באורך 1 מ'

 • שלט רחוק אינפרא-אדום (דומה לשלט המוכר מדגמים קודמים של החברה)

 • חוברת תפעול באנגלית

Minix neo t5 tv box review

 

מפרט טכני

מעבד: Amlogic S905X2- ארבע ליבות

זכרון עבודה: 2 ג'יגה בייט DDR3

זכרון אחסון: 16 ג'יגה-בייט זכרון אחסון מובנה מהיר מסוג eMmc 5.1

כרטיס רשת אלחוטי: 802.11AC - תומך ב Dual Band 2.4Ghz / 5Ghz, בעל 2 אנטנות לשידור ו-2 אנטנות לקליטה

כרטיס רשת קווי: תומך במהירות עד 1000Mbps

מערכת הפעלה: Android TV 9.0

חיבור Bluetooth: קיים, בגרסה 4.2

חיבורים

 • 2 חיבורי USB 2.0

 • 1 חיבור USB 3.0

 • כניסה לכרטיס זכרון Micro SD

 • יציאת תצוגה HDMI 2.1 - תומכת בהצגת תכני ווידאו ברזולוציות גבוהות עד לרזולוציה 4K@60fps ו HDR

 • יציאת שמע - חיבור 3.5 מ"מ סטנדרטי - לצורך חיבורו לרמקולים

 • יציאת שמע אופטית - עבור חיבור הסטרימר לרסיבר או למקרן קול

 • יציאת רשת קווית - תומכת עד מהירות 1000Mbps

 

Minix neo t5 android 9.0tv box review

חווית שימוש

על הסטרימר מותקנת מע' ההפעלה Android TV 9.0 ולהבדיל מהסטרימרים הקודמים של מיניקס, הם לא 'הלבישו' על גבי מע' ההפעלה את ממשק המשתמש (Launcher) העמוס והמוכר שלהם, מה שאומר שמקבלים מערכת הפעלה נקייה בלי תוספות של היצרן.

האפליקציות המופיעות בחנות האפליקציות הן רק כאלו שהותאמו לשימוש על גבי מסך טלויזיה, ולכן יש סבירות גבוהה שלא תמצאו אפליקציות אנדרואיד שאתם רגילים להשתמש בהן בסמארטפון או בטאבלט האנדרואיד שלכם.

אני לא נקלתי בצורך כזה, היות וחנות האפליקציות שמותקנת על הסטרימר מכילה את כל האפליקציות הנחוצות לסטרימר.

רוצים בכל זאת להתקין עליו אפליקציה שאתם רגילים אליה מהטלפון או מהטאבלט? תוכלו להתקין את האפליקציה הרצויה באופן ידני.

איך עושים את זה? נכנסים מהמחשב אל האתר Apkmonk או אל ApkPure ושם מאתרים באמצעות שורת החיפוש את האפליקציה שאותה אתם מעוניינים להתקין על גבי הסטרימר. לאחר מכן, עליכם להעתיק אותה אל דיסק און קי או אל דיסק חיצוני, שאותו תחברו אל הסטרימר ואליו תיגשו באמצעות סייר קבצים (כמו X-Plore) שתתקינו ישירות מחנות האפליקציות. רוב האפליקציות שתתקינו באופן ידני יעבדו לכם בסדר גמור, חלק קטן מהן יכול להיות שיוצגו בצורה משובשת, בעיקר לאור העובדה שהאפליקציות האלו נבנו ותוכננו לסמארטפון ולשימוש בהם באמצעות ממשק מגע.

עוד יתכן שאפליקציות שתתקינו ידנית ידרשו מכם לחבר עכבר או שלט אוויר אל הסטרימר כדי לתפעל אותן (שוב, זה כי הן במקור תוכננו לממשק מגע, אז צריך עכבר כדי שידמה גרירה של אצבע).

בהפעלה הראשונית צריך להגדיר כמה הגדרות בסיסיות כמו צימוד חשבון הגוגל (לצורך הפעלה חנות האפליקציות המובנית עליו מראש) ושפה (כן, יש עברית).

לאחר שסיימתי עם ההגדרה הראשונית, קפצה לי אפליקציית עדכון המערכת המובנית והתריעה שיצא כבר עדכון מהזמן שבו הסטרימר יצא מהמפעל ועד שהגיע אליי הביתה.

ואם עסקינן בענייני עדכונים, ראוי לציין כי אחד מיתרונותיה העיקריים של MINIX על פני יצרניות הסטרימרים האחרות הוא בתמיכה ובעדכונים שהחברה מוציאה לדגמי האנדרואיד שהשיקה באופן תדיר ולאורך זמן. עדכונים אלו, בין השאר, מתקנים באגים ובעיות שדווחו על ידי משתמשים בפורום התמיכה הפעיל של החברה ומוסיפים שיפורים בתוכנה (עניין המהווה סיבה נוספת להעדיף את דגמי MINIX על פני דגמי הסטרימרים האחרים).

זכרון ה RAM בסטרימר מבית מיניקס עומד על 2GB ומספיק בהחלט לשימושים הצפויים בו, שכוללים בעיקר צפייה/סטרימינג מאפליקציות צפייה.

נפח האחסון הכולל בדגם זה הוא 16GB ואחרי השטח אותו גוזלת מערכת ההפעלה המותקנת עליו מראש, נותר נפח אחסון פנוי של כ 11 ג'יגה-בייט. במידה ונדרש לכם שטח אחסון נוסף, תוכלו לחבר אליו כרטיס זכרון מסוג מיקרו SD או לחילופין, לחבר לכניסת ה USB שלו דיסק און קי או דיסק חיצוני.

בימינו, כאשר את הכל אפשר לראות בסטרימינג, ואין באמת צורך להוריד קבצים ורק אז לצפות בהם, אחסון של 16GB הוא יותר ממספיק לרוב המוחץ של המשתמשים.

מערכת ההפעלה אנדרואיד TV מביאה איתה בונוס נחמד ושימושי בדמות ה Google Chrome Cast המובנה המאפשר הזרמת סרטונים מיוטיוב, פייסבוק, SoundCloud ועוד אפליקציות נתמכות ישירות בלחיצת כפתור היישר ממכשיר הטלפון או טאבלט האנדרואיד שלכם אל מסך הטלויזיה בקלות ובמהירות. כדי שהטלפון/טאבלט שלכם יוכלו לעשות זאת, עליהם להיות מחוברים לאותה רשת ביתית שהסטרימר מחובר אליה, מה שאומר שזה לא יעבוד בזמן שהטלפון מחובר לאינטרנט דרך החיבור הסלולרי.

עוד תוכלו, באמצעות ה Google Chrome Cast המובנה לשדר תכנים בהם אתם צופים במחשב הנייח או בלפטופ שלכם דרך דפדפן Google Chrome בלחיצה על הלחצן הייעודי שיתווסף לכם לדפדפן הכרום ברגע שתהיו מחוברים אל אותה הרשת הביתית שהסטרימר מחובר אליה.

שימו לב - הזרמת התכנים אפשרית רק מסמארטפונים וטאבלטים עם מערכת הפעלה אנדרואיד. יש לכם אייפון? דלגו לפינת הטיפים.

ולפינת הטיפים

 •  רוצים לשלוט בסטרימר באמצעות הסמארטפון? הורידו את אפליקציית Android TV Remote Control אל מכשיר הטלפון ו/או הטאבלט שלכם.

 • מעוניינים לצפות באמצעות הסטרימר בתכני ווידאו הנמצאים על גבי מחשבים אחרים ברשת הביתית שלכם? ראשית, שתפו את התיקייה הרצויה במחשב שלכם על מנת שהסטרימר יוכלו 'לראות' אותה. לאחר מכן, כנסו אל חנות האפליקציות המותקנת על הסטרימר והורידו את האפליקציה X-Plore. האפליקציה הזו גם תוכל להציג לכם תכנים שמאוחסנים בחשבון ה Google Drive או על גבי חשבון ה DropBox שלכם, במידה ויש לכם אחד כזה.

 • יש לכם אייפון ואתם רוצים להזרים תכנים ממנו אל הסטרימר כדי שיוצגו על גבי מסך הטלויזיה שמחובר אליו? התקינו את אפליקציית AirScreen על גבי האייפון/אייפד שלכם וגם על גבי הסטרימר. קחו בחשבון שאיכות השידור/הזרמת התוכן תלויה בעיקר באיכות ועוצמת חיבור האינטרנט האלחוטי אצלכם בבית. אם הראוטר שלכם חלש או לא תומך בתדר 5Ghz התקיעות והקטיעות יגרמו לכם להתייאש מהר מהעניין ולסגור את האפליקציה.

תאימות עם אפליקציות הצפייה הנפוצות בארץ

הצלחתי להוריד ולהפעיל בהצלחה את האפליקציות של סלקום TV, סטינג TV והוט נקסט TV.

גם השימוש באפליקציית קודי, שעליה התקנתי לא מעט תוספים, עבד חלק.

כאשר ניגנתי סרטים בסטרימינג דרך קודי, וגם כשהרצתי אותם על ידי חיבור כונן חיוני ליציאת ה USB שבסטרימר המעבד לא התקשה להפעיל תכנים ברזולוציות גבוהות עד וכולל 4K, גם כאשר היה מדובר בקבצים 'כבדים' ובתכנים שקודדו ב BitRate גבוה.

מנויים של Netflix? הפסקה הזו היא בשבילכם

את אפליקציית Netflix לא הצלחתי להוריד מחנות האפליקציות מאחר והיא בכלל לא הופיעה שם.

זה קרה כי הסטרימר של מיניקס עדיין לא מאושר על ידי נטפליקס.

כל יצרן סטרימרים שמעוניין שהסטרימר שלו יריץ את אפליקציית Netflix ויוכל להציג את תכני האפליקציה ברזולוציות גבוהות נדרש לקבל את אישורה הטכני והפורמלי של נטפליקס, וזו הסיבה שהסטרימר של מיניקס ו95% מהסטרימרים האחרים בשוק לא יכולים להוריד ישירות את אפליקציית נטפליקס מחנות האפליקציות. אפשר 'להתחכם' ולהתקין באופן ידני את ה APK (קובץ ההתקנה) של אפליקציית נטפליקס במידה והסטרימר ברשותכם לא שייך לקבוצת יחידי הסגולה שאושרו פרטנית ונקודתית על ידי נטפליקס, אבל לא תמיד זה עובד טוב, וגם כשזה כן עובד - ניתן לצפות בתכני נטפליקס רק עד רזולוציה 540P (כמה זה 540P אתם שואלים? קצת פחות איכותי מרזולוציית HD שהיא 720Pׂ).

אם בכל זאת אתם מעוניינים להריץ את נטפליקס על גבי הסטרימר הזה של מיניקס, תצטרכו לעשות זאת באופן עקיף, על ידי התקנת ההרחבה (הלא רשמית, כי אין כזו ממש) של נטפליקס על גבי KODI וצפייה דרכה בתכני נטפליקס במנוי שלכם. כאן תמצאו הסבר איך להתקין את ההרחבה.

אופציה אחרת, היא פשוט לצפות בנטפליקס ישירות על גבי מסך הטלויזיה שלכם. האפליקציה של נטפליקס מותקנת מראש על גבי רוב הטלויזיות של מרבית היצרנים הנמכרים בארץ (יש לי טלויזיה אחת של LG משנת 2018 ואחת של סמסונג משנת 2014 ועל שתיהן האפליקציה של נטפליקס הגיעה מותקנת מראש).

minix neo t5 review android tv bx

 

השלט

יחד באריזה מגיע עם הסטרימר שלט רחוק קטן, שמזכיר מאוד את השלט שמגיע עם דגמי האנדרואיד הקודמים מתוצרתה.

השלט בסיסי יחסית, מתופעל על ידי 2 סוללות AAA. הוא אמנם מצויד במעט לחצנים, ועם זאת הוא יספק את רוב המשתמשים.

2 דברים שלא אהבתי בו:

1. הפידבק שמתקבל בהקשה על המקשים הוא יחסית נוקשה, ז"א היה עליי להפעיל קצת יותר לחץ עם האצבע מהרגיל.

2. השלט מתקשר עם הסטרימר דרך אינפרא-אדום, מה שאומר שחייב להיות קו ראייה ישיר בינו לבין הסטרימר, עניין שיקשה על מי שמעוניין לשים את הסטרימר בתוך ארון או בחלק נסתר של המזנון.

מצאתי נחמה בעבודה שהסרטימר תומך בטכנולוגית CEC אשר תאפשר לכם לשלוט עליו באמצעות השלט של הטלויזיה (וזאת במידה וגם היא תומכת בטכנולוגייה הזו. כמעט כל הטלויזיות המודרניות תומכות).

עוד תוכלו לשלוט עליו באמצעות הסמארטפון, מה שייקל עליכם כשצריכים להקליד טקסט ואתם לא רוצים ללכת ימינה ושמאלה עם הלחצנים בשלט כדי לבחור בכל פעם אות אחת. פרטים תמצאו בסעיף הבא בסעיף הטיפים למעלה.

בתחתית הסקירה תוכלו למצוא אפשרות רכישה של הסטרימר בעסקת חבילה מוזלת עם השלט המתקדם, Minix A3 הכולל גם מקלדת ועכבר אוויר שמתופעל באמצעות חיישן התנועה המובנה בו, נוסף על פונקציית השלט.

Minix neo t5 tv box review סיקור סקירה ביקורת

קישוריות רשת

העניין הכי חשוב בסטרימרים הוא חיבור הרשת, שבאמצעותו בלבד, הסטרימר יוכל להזרים מהרשת את התכנים בהם אתם צופים.

את העובדה הזו, מנסיוני הרב איתם, הפנימו אצל מיניקס עוד מלפני שנים רבות.

בעוד שהרוב המוחץ של הסטרימרים האחרים מגיע עם אנטנה פנימית אחת עבור קליטה ואנטנה פנימית נוספות עבור שידור, במיניקס הכפילו את האנטנות, כך שיש בתוך הסטרימר החדש שלהם 2 אנטנות לקליטה אלחוטית ו 2 אנטנות לשידור אלחוטי (מה שנקרא בשפה המקצועית MIMO = Multiple in, Multiple out) עניין המאפשר קצב העברת נתונים גבוה יותר מסטרימרים אחרים.

במסגרת מספר בדיקות מהירות WiFi שביצעתי עם הסטרימר כאשר היה במרחק של כ 3 מטרים מהראוטר הביתי ועל גבי רשת 5Ghz, הגעתי למהירות אלחוטית של כ 62 מגה.

זו מהירות שתספיק לכל השימושים שניתן לעשות איתו, גם כשמדובר בהזרמת תכני וידאו ברזולוציות גבוהות מהאינטרנט ותספק גם את מי שלא רוצה או לא יכול לחבר את הסטרימר בחיבור קווי לראוטר בהביתי.

בחיבור קווי הצלחתי להגיע איתו למקסימום המהירות האפשרית באיזור שלי - 98 מגה.

ברי המזל מביניכם שמחוברים לאינטרנט בחיבור אופטי של חברת החשמל או של סלקום/פרטנר יוכלו להגיע למהירויות גבוהות מאוד בזכות חיבור הרשת הקווי המובנה בסטרימר של מיניקס, אשר יכול להגיע למהירות של עד 1000Mbps.

 

לסיכום

כפי שציפיתי, וכמיטב המוניטין של מיניקס, גם הפעם הסטרימר מתוצרתם מציע חומרה מצוינת וחווית שימוש נוחה וחלקה, לצד תמיכה מיטבית ברוב שירותי הטלויזיה הנפוצים בארץ.

מחפשים סטרימר זול יותר ועם תמיכה מלאה בנטפליקס? הסטרימר של XIaomi יהווה חלופה טובה מאוד.

יתרונות

 • יצרן מוביל ואמין

 • חומרה עדכנית

 • חיבור WiFi מהיר ומשופר

 • מהמותגים הבודדים שנהנים מתמיכה ומעדכונים תדירים לאורך זמן רב

 • יכול לנגן כמעט כל סוג של תוכן - תמיכה רחבה מאוד בפורמטים של וידאו וסאונד

 • תומך בפורמטי קול מתקדמים - Dolby + DTS

 • תמיכה מלאה בסלקום, סטינג, הוט נקסט TV, יוטיוב, קודי

 • כולל Chrome Cast מובנה

חסרונות

 • שלט בסיסי יחסית

 • לא תומך בנטפליקס (נכון למועד הסקירה - מרץ 2020)

אפשרויות רכישה

קישור

הערות

מחיר

שלט רחוק מצורף

חנות

מחיר מבצע  יש לבחור China

83$

שלט בסיסי

Aliexpress

94.9$

שלט בסיסי

eBay

מחיר מבצע • יש לבחור China

103$

שלט אוויר MINIX A3

Aliexpress

119.9$

שלט אוויר MINIX A3

eBay

הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק שלנו ותשארו מעודכנים בדגמים חדשים, סקירות, קופוני הנחה ודילים יחודיים לחברי הקבוצה. 

bottom of page